مشکل بازنشستگان صنعت نفت اراک چیست؟

مشکل بازنشستگان صنعت نفت اراک چیست؟

مرکزی مدیر داخلی و برنامه ریزی کانون بازنشستگی شرکت نفت استان مرکزی گفت: با توجه به خصوصی شدن صندوق بازنشستگی صنعت نفت و از طرفی الحاق صندوق بازنشستگی اراک به استان کرمانشاه، بازنشستگان اراک با مشکلاتی مواجه هستند که نیازمند پیگیری مسئولان است.

رحیم هاشمی  در این خصوص گفت ،  اعتراض مسالمت آمیز بازنشستگان صنعت نفت که روز گذشته در ساختمان صندوق بازنشستگی این صنعت در اراک برگزار شد، اظهار کرد: تنها شعبه صندوق بازنشستگی شرکت نفت در استان مرکزی در اراک مستقر است ولی این صندوق به استان کرمانشاه الحاق شده است.

وی افزود: در حال حاضر ۱۲۰۰ بازنشسته در سه صنعت نفتی استان وجود دارد که حدود ۴۰۰ بازنشسته جزو جانبازان و ایثارگران و از خانواده شهدا هستند، اما از خدمات ویژه این قشر محروم شده‌اند و به آنها توجهی نمی‌شود.

هاشمی تصریح کرد: به اساسنامه فعلی این صندوق ایراداتی وارد است. نماینده اراک، کمیجان و خنداب در مجلس همراه با ۸۰ نماینده در این خصوص تذکری را عنوان کردند. ما نیز تقاضای تغییرات اساسنامه فعلی را داریم چراکه در این اساسنامه منتخبین بازنشستگان بر عملکرد مسئولان صندوق نظارت ندارند.

مدیر داخلی و برنامه ریزی کانون بازنشستگی شرکت نفت استان مرکزی تصریح کرد: افرادی که اجازه فعالیت در هیچ ارگانی را ندارند پس از خصوصی سازی صندوق بازنشستگی نفت در این صندوق مشغول فعالیت هستند.

هاشمی ادامه داد: صندوق بازنشستگی حدود ۸۰ سال قدمت دارد و در سال ۱۳۹۱ قرار بود با صندوق بازنشستگی کشور ادغام شود اما با توجه به اینکه قدمت این صندوق از صندوق بازنشستگی تامین اجتماعی بیشتر است با اعتراض بازنشسته ها مواجه شد و مقام معظم رهبری نیز به منظور ضایع نشدن حق بازنشسته های صنعت نفت با اینکار مخالفت کرد.

مدیر داخلی و برنامه ریزی کانون بازنشستگی شرکت نفت استان مرکزی اضافه کرد: سال ۹۵ وزیر نفت صندوق بازنشستگی شرکت نفت را خصوصی کرد و این در حالی است که این صندوق جزو بدنه وزارت نفت است و بهتر بود به جای خصوصی سازی اجازه فعالیت شرکت های خصوصی را در این صندوق بدهند. با توجه به مطرح شدن بحث دو شغله ها و وضعیت مالی خوب صندوق، زمینه سوءاستفاده از این صندوق پس از خصوصی شدن فراهم شد.

هاشمی ادامه داد: در حال حاضر نیز بودجه استان کرمانشاه و شهرهای تحت نظر آن به کرمانشاه تعلق می‌گیرد که البته این بودجه بیشتر صرف امور در خود کرمانشاه می‌شود و اراک سهم قابل توجهی ندارد.

وی خاطرنشان کرد: پیگیری های قانونی متعددی در استان انجام شده اما تاکنون پاسخی از مسئولان دریافت نشده و کسی توجهی به این موضوع نداشته است. این یک توهین به بازنشسته های صنعت نفت استان مرکزی است، در حال حاضر هم به صورت مسالمت آمیز با فرمانداری و استانداری صحبت کردیم و روز گذشته نیز در محل صندوق تجمع مسالمت آمیز انجام دادیم که بر اساس گفته معاون فرماندار منع قانونی ندارد، اما روز گذشته پس از تجمع بازنشستگان در حیاط ساختمان صندوق، سرپرست فعلی آن ما را به تماس با پلیس تهدید کرد.

مدیر داخلی و برنامه ریزی کانون بازنشستگی شرکت نفت استان مرکزی خاطرنشان کرد: روز گذشته طوماری با محتوای مطالبه بازنشستگان خطاب به رئیس هیئت رئیسه صندوق های بازنشستگی صنعت نفت کشور با امضای برخی بازنشسته های اراک تهیه و ارسال شد که اهم موارد در آن مطرح شده است.

هاشمی با بیان اینکه متاسفانه صندوق بازنشستگی اراک تبدیل به محلی برای تفرقه اندازی میان بازنشستگان شده اضافه کرد: اکنون سرپرست صندوق بازنشستگی اراک بومی استان کرمانشاه است.  

وی افزود: در گذشته اساسنامه زیر نظر وزارت نفت بود و دیوان عالی کشور و مراجع قضایی بر صندوق نظارت داشتند اما الان چون خصوصی شده نظارتی بر آن انجام نمی‌شود.

مدیر داخلی وبرنامه ریزی کانون بازنشستگی شرکت نفت استان مرکزی اضافه کرد: در صوت عدم توجه و پیگیری مسئولان، قطعا مجوز تجمع مسالمت آمیز خیابانی را دریافت می کنیم و در صورت ادامه روند با همین روال اعتراضات ما در نهایت به سرنوشت اعتراضات کارگران هپکو دچار خواهد شد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *